मानसिंह गुरुङ

युएई- अधिकार,प्रतिनिधित्व र स्वशासनका लागि आदिवासी जनजातिको अडान,पहिचान सहितको संघीयताको लागि संबिधान संशोधन हाम्रो साझा अभियान” भन्ने मुल नारासहित नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ युएई र महासंघमा आबद्ध ११ जातिय संघसस्थाहरु तमु समाज युएई, नेपाल मगर संघ शाखा युएई, तामाङ समाज युएई, किराँत राई यायोक्खा शाखा युएई, किराँत याक्थुङ चुम्लुङ युएई,नेवा पुच: युएई, शेर्पा किदुग युएई, थारु कल्याणकारिणी सभा युएई, प्रवासी भुजेल समाज सेवा समिति युएई, प्रवासी नेपाली माझी समाज युएई,सुनुवार सेवा समाज युएई, सह-आयोजक नेपाल आदिवासी जनजाति पत्रकार महासंघ युएई र नेपाल आदिवासी जनजाति कलाकार संघ युएईको संयुक्त आयोजनामा २५ औं बिश्व आदिबासी दिवस ०९ अगष्ट २०१९ शुक्रबार कार्ल्टन प्यालेस होटल देरा दुबईमा भव्यताका साथ मनाएकाे छ ।

नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ युएईका अध्यक्ष पासाङ रिन्जी शेर्पाको सभापतित्व, युएई स्थित नेपाली राजदुतावासका महामहिम राजदूत कृष्ण प्रसाद ढकालको प्रमुख आतिथ्यता, विशेष अथिती नेपाली राजदुतावास युएईका श्रम सहचारी भेष बहादुर कार्की, नेपाली समाज युएईका अध्यक्ष चन्द्र प्रसाद सापकोटा, आदिवासी जनजाति युवा महासंघका पुर्व उपाध्यक्ष मिना श्रेष्ठ, प्रवासी नेपाली मञ्च युएईका अध्यक्ष श्याम कंडेल, नेपाली जन प्रगतिशील मञ्च युएईका अध्यक्ष बाबुराम बि.क, नेफेसो युएईका अध्यक्ष बाबुराम लोप्चान, विश्व सहयोग संगठनका अध्यक्ष गोभिन्द ढकाल जनसम्पर्क समिति युएईका अध्यक्ष खेमराज बस्नेत, प्रवासी नेपाली एकता मञ्चका अध्यक्ष शशी सिलवाल, नेफिन युएईका संरक्षक समिति सदस्य महेश मोक्तान, नेफिन युएईका संरक्षक समिति सदस्य प्रमोद श्रेष्ठ, नेफिन युएईका संस्थापक सदस्य तथा तमु समाज युएईका संरक्षक राजु गुरुङ, नेफिन युएईका संस्थापक कोषाध्यक्ष तथा किराया युएईका संरक्षक एवं संस्थापक अध्यक्ष कटक राई र नेपाल पत्रकार महासंघ युएईका अध्यक्ष लक्ष्मण खनाल, अतिथिमा तमु समाज युएईका अध्यक्ष उषा गुरुङ, नेपाल मगर संघ शाखा युएईका अध्यक्ष टंक बहादुर थापा मगर, किराँत राई यायोक्खा शाखा युएईका अध्यक्ष चन्द्रकला साम्पाङ राई , किराँत याक्थुङ चुम्लुङ युएईका अध्यक्ष नगेन्द्र कुरुङ्ग्वाङ्ग, नेवा पुच: युएईका अध्यक्ष लक्ष्मण श्रेष्ठ, शेर्पा किदुग युएईका अध्यक्ष निमा शेर्पा, थारु कल्याण्कारिणी सभा युएईका अध्यक्ष रुपेश चौधरी, प्रवासी भुजेल समाज सेवा समिति युएईका अध्यक्ष यम घर्ती, प्रवासी माझी समाज युएईका का.बा अध्यक्ष जोगमेहर माझी, सुनुवार सेवा समाज युएईका अध्यक्ष नर बहादुर सुनुवार,फोनिज युएईका का.वा.अध्यक्ष राजेश प्रधान, नेपाल आदिवासी जनजाति कलाकार संघका अध्यक्ष भुवन थापा मगर, नमस्ते रेस्टुरेन्टका सुजान सापकोटा, बिश्व सहयोग संगठन युएईका अध्यक्ष गोबिन्द ढकाल, तमु प्ये ल्हु संघ युएईका अध्यक्ष भिम गुरुङ, इनास युएईका अध्यक्ष राम लामा, एनआरएन आइसिसिका भु.पु. सदस्य एवं तामाङ समाज युएईका भु.पु. सल्लाहकार बिमल तामाङ, काभ्रे सेवा समाज युएईका अध्यक्ष दिल वाइवा लामा, त्रिशुली समाज युएईका अध्यक्ष सम्पर फ्युबा लामा, गोर्खा सेवा समाज युएईका का.बा.अध्यक्ष ज्ञानेन्द्र कुमार श्रेष्ठ, सर्लाही सेवा समाज युएईका अध्यक्ष फलेन्द्र बलम्पाकी मगर , मितेरी समाज युएईका अध्यक्ष प्रदीप पुन मगर, कल्याणकारी बचत तथा ॠण सहकारी संस्था युएईका अध्यक्ष जितेज तामाङ, समाजसेवी भेष कुमारी थापामगर, समाजसेवी भिम दोङ तामाङ, समाजसेवी कुमारी गुरुङ, प्रगतिशील कलाकार संघ युएईका अध्यक्ष नवीन दोङ, शेर्पा किदुग युएईका महासचिव नुरु पिनास शेर्पा, नेवा पुच: युएईका महासचिव तथा नेफिन युएईका सचिव कुमार बलामी, शुभ यात्रा ट्राभल युएईका संचालक मोति साम्पाङ, कन्चानजंगा रेस्टुरेन्टका संचालक निमा ल्हमु शेर्पा, गोर्खाली रेडियो १०६ मेगाहर्ज तथा फोनिज युएईका सचिव मान सिङ गुरुङ, स्ट्यान्डर्ड मानक मिडिया संचालक मोहन बस्याल, किरात दर्पणका संचालक तथा फोनिज युएईका सदस्य तिलक साम्पाङ राई, प्रतिनिधि पत्रकार सैलुङ अनलाइनका संजिता मोक्तान र इपाथिभर अनलाइन तथा फोनिज युएईका सदस्य सुर्य खवास रहेको थियो । कार्यक्रम नेपाली राष्ट्रिय गीतकाे गुञ्जायमान संगै प्रमुख अतिथि, विशेष अतिथि र अतिथिहरुद्वारा संयुक्त रुपमा दिप प्रज्वलन गरि उद्घाटन गरिएकाे थियाे ।

औपचारिक कार्यक्रम संचालन नेफिन युएईका सचिव कुमार बलामीले गरेका थिए भने अनौपचारिक कार्यक्रम संचालन तमु समाज युएईका सांगी डोल्मा गुरुङ र थारु कल्याणकारिणी सभा युएईका केशव राज महतोले गरेको थियो ।
कार्यक्रमको स्वागत मन्तव्य दिंदै नेफिन युएईका उपाध्यक्ष एवं कार्यक्रम संयोजक बिजयलक्ष्मी राईले ११ जातीय भाषामा नमस्कारको सम्बोधन गर्दै संयुक्त रास्ट्र संघ (UNO)ले विश्व आदिवासी जनजातीहरुको सम्बन्धि देशको सरकारले गरेको उपेक्षा ,विभेद ,उत्पीडन बारे मुक्ति दिलाउने अध्ययन सन १९८२ मा भएको गठन र ११औ बार्षिक अधिबेशन १९९३ मा भएको विश्व आदिवासी घोषणापत्र जारि गरिएको र उप्रान्त विश्व सबै देशहरुमा अगस्ट ९ तारिखका दिन विश्व आदिवासी दिवस मनाउन निर्णय गरिएको र प्रथम पटक १९९४ अगस्ट ९ मा स्विजल्याण्डको जेनिभामा मनाएको सोही दिनबाट विश्वभरी रहेका देशहरुले विश्व आदिवासी दिवस मनाउनु पर्ने निर्देशन दिएको जानकारी गराउदै हामी नेपालको आदिवासी जनजातिहरु हौं र हाम्रो देश को सरकारले हाम्रो भाषा धर्म संस्कार, सांस्कृतिक, स्वास्थ्य,शिक्षामा खासै ध्यान नदिएको र अहिलेको लोकसेवा आयोगको परिक्षामा नेपालको संविधान २०७२ विरुद्ध आरक्ष र समानुपातिक सिद्धांत अन्तर्राष्ट्रिय मुदा समेत दयार गर्न सक्ने भन्दा सरकार लाई ध्यानाकर्षण गराउने छौ भन्दै २५ औं विश्व आदिवासी दिवस २०१९ को कार्यक्रम मा उपस्थित पाहुनाहरुलाई स्वागत गर्दै शुभकामना दिएका थियाे ।
कार्यक्रममा शुभकामना मन्तव्य प्रमुख अतिथि नेपाल राजदुतावासका महामहिम राजदूत कृष्ण प्रसाद ढकाल , बिशेष अतिथि हामी नेपाली एशोसियशनका अध्यक्ष डा. दिनेश आचार्य र नेपाली समाज युएईका अध्यक्ष चन्द्र प्रसाद सापकोटाले दिएका थियो भने शुभकामना मन्तव्य तथा औपचारिक कार्यक्रम समापन कार्यक्रमका सभापति पासाङ रिन्जी शेर्पाले गरेको थियो । कार्यक्रममा महासंघ आबद्ध जातीय संघसंस्थाहरुले आ-आफ्नो जातीय भेषभुषा , झांकी , नृत्य, सांस्कृतिक नृत्य सहित आ-आफ्नो समुदायको पहिचान झल्काउने गरि विभिन्न कला र आफ्नो जातीय सामाग्रीहरुको स्टल प्रदर्शन गरेको थियो ।

कार्यक्रममा नेफिन युएई तथा समुदायको हितमा अनवरत रुपमा अतुलनीय योगदान दिएको भन्दै तमु समाज युएईका इन्द्र गुरुङ र पुर्णिमा गुरुङ,नेपाल मगर संघ शाखा युएईका राजु सिंजाली मगर र माया थापा मगर ,तामाङ समाज युएईका डिल्लीराम तामाङ र एभरिल तामाङ,किरात राई यायोक्खा युएईका कटक राई र भगवती चाम्लिङ राई , किरात याक्थुङ चुमलुङ युएईका दिपराज नेमोङहाङ र शर्मिला पन्दाक, नेवा पुच: युएईका हिरा लाल श्रेष्ठ र कुमार बलामी,शेर्पा किदुग युएईका सोनाम शेर्पा र माया शेर्पा,थारु कल्याणकारिणी सभा युएईका धर्म राज महतो र जानकी महतो,प्रवासी भुजेल समाज सेवा समिति युएईका प्रेम घर्ती भुजेल र जुन माया भुजेल,सुनुवार सेवा समाज युएईका रुद्र बहादुर सुनुवार र राम कुमारी सुनुवार सम्मानित भएका छन भने कार्यक्रम लाई भव्य र सभ्य बनाउन साथ र सहयोगी भुमिका निभाउनु हुने लाई प्रमाणपत्र तथा मायाको चिनोले सम्मान गरेको थियो ।

मिस्टर एण्ड मिस इन्डिजिनियसको उपाधी किरात राई यायोक्खा शाखा युएईका पदम खालिङ्ग राई र तामाङ समाज युएईका अञ्जुली लोप्चान तामाङले हात पारेको छ भने उत्कृष्ट झांकीमा शेर्पा किदुग युएई र उत्कृष्ट जातीय स्टलमा शेर्पा किदुग युएईले जित्न सफल भएको छ।प्रतियोगिताको निर्णयक भुमिका मा नेपाली समाजका अध्यक्ष सिपि सपकोटा,किरात राई यायोक्खा शाखा युएईका अध्यक्ष चन्द्रकला साम्पाङ राई ,तामाङ समाज युएईका अध्यक्ष एवं नेफिन युएईका संरक्षक समिति सदस्य महेश मोक्तान,नेफिन युएईका संस्थापक सदस्य एवं तमु समाज युएईका संरक्षक राजु गुरुङ ,संघिय समाजका अध्यक्ष बाबुराम लोप्चान र आदिवासी जनजाति युवा महासंघका पुर्व उपाध्यक्ष मिना श्रेष्ठ रहेका थियाे ।

उक्त कार्यक्रममा नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ युएईको गत जुलाई १९ तारीख शुक्रबार २०१९ महाधिवेशन निर्वाचन संयोजक डेर राज गुरुङको निर्वाचन समितिले युएई स्थित कञ्चनजंग रेष्टुरेन्टमा सम्पन्न गरिएको सातौं औं महाअधिवेशन बाट महेश मोक्तानको अध्यक्षतामा २३ सदस्य नयाँ कार्यसमिति चयन भएको घोषणा गरेको थियो ।

नयाँ कार्यसमितिमा अध्यक्ष महेश मोक्तान,वरिष्ठ उपाध्यक्षमा,वरिष्ठ उपाध्यक्षमा बिजयलक्ष्मी राई,उपाध्यक्ष यम घर्ती मगर,उपाध्यक्ष डि. बि. समर्पण मगर,महासचिवमा कुमार बलामी,सचिवमा भिम दोङ तामाङ,प्रबक्तामा फलेन्द्र बलाम्पाकी मगर,कोषाध्यक्षमा वाशुदेव चौधरी,सह-कोषाध्यक्षमा ज्ञान बहादुर तामाङ,महिला प्रमुखमा आङग माया शेर्पा र सदस्यहरुमा मनु गाहा मगर,सुनिल मान श्रेष्ठ,रबिन सुनुवार,पुर्ण बहादुर सुनुवार,धर्मराज महत्तो,खोर बहादुर महत्तो,खडक बहादुर भुजेल,उर्मिला भुजेल,डम्बर लिबाङ,दुर्यो धन राइ,प्रवीण गुरुङ,सांगी डोल्म गुरुङ र कमल लावती चयन भएको छ। चयन भएका सम्पुर्ण पदाधिकारीहरु लाई पद तथा गोपिनियताको सपथ साथ प्रमाणपत्र सहित बधाई तथा शुभकामना दिएका थिए।

प्रतिक्रिया

Please enter your comment!
Please enter your name here